niedziela, 9 marca 2014

Noc – czas medytacji


9. Po pierwsze trudź się podczas modlitwy nocnej. Jeżeli jesteś chory, ale niezbyt ciężko, dołóż jakiś psalm, abyś nie popadł w cięższą chorobę.
15. W nocy nakłoń się do wstania i prostracji przed krzyżem, nawet jeżeli sen cię morzy i przeszkadza ci ociężałość ciała. To właśnie jest czas stosowny, to jest godzina Bożej pomocy. Wszyscy ojcowie modlili się w nocy, postępując za przykładem danym przez naszego Pana, ponieważ noc była zarezerwowana dla modlitwy w rejonach pustynnych.
16. Przymuszaj się do trwania w twojej celi, w pokoju i tak postępuj, abyś w każdej okoliczności pozostał w pokoju, w twojej celi. Twoje zmysły zostaną zachowane, twoje myśli i akty skruchy twojego serca będą strzeżone. I tak we wszystkim, co czynisz, będziesz już inny od tego, kim byłeś.
18. Ubóstwa dobrowolne i niedobrowolne istnieją dla bojaźni Bożej i oba od bojaźni Bożej otrzymują zapłatę i pocieszenie. Oto, jakie są działania dobrowolne: post, modlitwa, czuwanie, samotność, pokój, oddalenie się od ludzi, łzy, lektura, upodobanie w częstym praktykowaniu metanii i w uciskach, i to wszystko, o co człowiek się stara, aby praktykować bojaźń Bożą.
19. Oto, co jest niedobrowolne: uciążliwości, takie jak zmartwienia i choroby, to wszystko, co pochodzi od ciała, jak utrudzenie i choroba, brak jedzenia, niemożność trwania w samotności i odosobnieniu, zastraszanie i pokuszenia sprowadzane przez demony, głód twojego żołądka, brak pomocy ze strony innych istot ludzkich, cierpienie i upokorzenie wynikające z braku ubrania z powodu ubóstwa i te chwile, kiedy nadciągają opady na góry i miejsca pustynne zamieszkane przez świętych dla miłości Boga.
20. Bez wysiłku nie ma postu ani wstrzemięźliwości ciała, ani skruchy na modlitwie, ani boskiego oficjum, ani dodatkowych męczących metanii, ani psalmodii bez rozproszenia, ani recytacji ze spokojnym wymawianiem słów, ani rozmowy z Bogiem podczas nocnego czuwania.

Za: Św. Izaak z Niniwy, Gramatyka życia duchowego, wstęp, przekład z języka włoskiego, opracowanie i redakcja naukowa: Ks. Jan Słomka, Biblioteka Ojców Kościoła, Wydawnictwo „M”, Kraków 2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.