Pokochanie innej osoby dowodzi zmęczenia samotnością: jest więc tchórzostwem i zdradą wobec samego siebie (jest rzeczą najwyższej wagi, abyśmy nikogo nie kochali). Fernando Pessoa
piątek, 22 kwietnia 2016
Najbardziej antysemickie video w sieci
Bertrand Russell w swej książeczce Mistycyzm i Logika popełnił następującą uwagę:
„Etyka jest esencjonalnie produktem instynktu stadnego, mianowicie instynktu współpracy z tymi którzy tworzą naszą własną grupę przeciwko tym, którzy należą do innych grup”.
Czytający to Nanavira Thera, skomentował na marginesie: „Czyżby? To infantylne rozumienie etyki. Etyka zajmuje się pytaniem „Co powinienem robić?” a to jest zagadnieniem społecznym jedynie drugoplanowo".
Niestety, geniusz Nanaviry miał ściśle wyznaczone granice, i nie wychodził poza Naukę Buddy i filozofię egzystencjalną. I jego obiekcja jest jak najbardziej słuszna, w obrębie kultury europejskiej, która wyrosła na bazie społeczeństwa indywidualistycznego, gdzie etyka jest czymś uniwersalnym, gdzie to kim jesteś, jest określone przez twe działania, i podział na „My” i „Oni” ma znaczenie drugorzędne, przynajmniej jeżeli chodzi o etykę. Ale to nie jedyny model społeczny, są takie społeczności które na pierwszym miejscu stawiają przynależność do grupy, i jakość etyczna działań jest relatywna, na przykład kradzież w obrębie społeczności jest jak najbardziej rzeczą negatywną, ale okradzenie kogoś spoza własnej grupy, już nie. Widać to na przykładzie niektórych prymitywnych szczepów, które same mając nazwy dla innych plemion, siebie nazywały po prostu ludźmi – czytaj „inni nie są pełnowartościowymi ludźmi”. Zatem „niedojrzała” uwaga Russella o etyce, nie jest znowu tak niedojrzała, jeżeli uwzględnimy fakt, że był on Żydem.
I tak na poniższym video znajduje się pewien merytoryczny błąd polegający na szukaniu wytłumaczenia negatywnego wpływu Żydów na Cywilizację Zachodu, poprzez konkretne wydarzeniami z ich historii, podczas gdy wynika on z pewnej strategi ewolucyjnej, charakterystycznej dla tego typu społeczeństw. Czym jest uwarunkowana? Zainteresowanych odsyłam do pracy profesora Kevina MacDonalda:
Kulturakrytyki. Ewolucjonistyczna analiza zaangażowania Żydów w XX-wieczne ruchy intelektualne i polityczne.
Video
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.