środa, 18 grudnia 2013

Jeśli dążysz do niewinności, natychmiast odrzucaj zawsze nieczyste myśli


83.
Dziewiczym jest ten, kto nie tylko strzeże swego ciała przed nierządem (obcowaniem płciowym), ale też wstydzi się samego siebie, kiedy jest sam w swojej celi i nachodzą go nieczyste myśli.

86.
Wiedz o tym i zapisz to na zawsze w swoim sercu: trzy rzeczy oddalają mnicha od Boga, a są to: zmysłowość, wygodnictwo i rozmowy z ludźmi. Jeżeli mnich przez wstrzemięźliwość, post, czuwanie nocne, śpiewanie psalmów, modlitwę, cichość, milczenie oraz czytanie Pisma Świętego tego wszystkiego się wystrzega, dzięki łasce Bożej nie odstąpi od Chrystusa, a i wróg nie zbliży się za bardzo do niego. Jeżeli zaś Pan pozwala diabłu kusić mnicha, to mieszka w nim moc Boża i anioł stróż jego duszy nie opuści go. Taki mnich nie boi się już pokus, ponieważ jest całkowicie zatopiony w myślach w Bogu. Pokłada w Bogu ufność i gardzi diabłem.

87.
Łaska samego Boga poucza ludzi, szczególnie mnichów, jak powinni postępować zgodnie z wolą Bożą. Kiedy ktoś uczy małe dziecko pływania, najpierw trzyma je na ramieniu nad wodą. Gdy tylko zaczyna zanurzać dziecko w wodzie, podnosi je i mówi: „Odwagi, nie bój się! Trzymam cię". Podobnie matka, która uczy małe dziecko stawiać pierwsze kroki. Oddala się nieco od dziecka i woła je. Gdy dziecko zaczyna iść w stronę matki, ale z powodu słabego jeszcze ciała zaczyna drżeć i w każdej chwili może upaść, matka podbiega szybko do dziecka, bierze je na ręce, ściska i całuje. Podobnie i łaska Boża. Czuwa nad mnichem, który ze względu na Pana zachowuje milczenie, i uczy go drogi zbawienia. - Zapisz tych parę słów w swoim sercu, gdyż muszą one być w nim wyryte na całe twoje życie.

88.
Cichość prowadzi do zbawienia, ponieważ ratuje przed każdym złem. Jeżeli ktoś przez modlitwę i cichość osiąga cztery dalsze cnoty, a są nimi: cierpliwość, pokora, czuwanie i powściągliwość, to jest to najkrótsza droga do zbawienia. Milczenie to dobro zasadnicze. Milczenie jest matką wszystkich świętych myśli. Duch Święty unika gadatliwości, zaaferowania i chwiejności. Cichość jest również wielkim dobrem. Jest matką wszystkich cnót, które znajdują odzwierciedlenie w nieustannej i nabożnej modlitwie do Boga. Mnich, który całe życie spędza w milczeniu, cieszy się miłością Boga, ponieważ z miłości do Boga zachowuje i cichość, i milczenie, a poprzez modlitwę, która pochodzi z jego czystego serca, rozmawia odważnie tylko z Bogiem. Żyje on wprawdzie na ziemi, jednak rozmyśla o sprawach niebieskich. Myśli zaś tylko o tym, jak podobać się Bogu i jak być świątynią Ducha Świętego. Taki mnich przyjmuje słodkie i lekkie jarzmo naszego umiłowanego Pana Jezusa.
  Gardzi wszystkim, co widzialne, i dąży do niewidzialnego. Albo, mówiąc wyraźniej: dąży do niewidzialnego Boga, którego widzi już oczyma duszy. Taki mnich dąży do tego, by dorów­nać aniołom. Przebywa zawsze w swej celi, myśli jedynie o Bogu i tak jego umysł staje się czysty niczym zwierciadło. Szczęśliwy taki człowiek, zarówno na ziemi, jak i w niebie.

Za: Meterikon Mądrość Matek Pustyni, przekład: Bogusław Widła, „PROMIC” - Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 2010


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.